Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sú typické najmä pre staršie vekové kategórie. K ich tvorbe dochádza pri nadmernej tvorbe melanínu. Melanín je kožný pigment, ktorý určuje aj farbu samotnej pokožky. Avšak jeho primárnou funkciou je chrániť pokožku pred nežiadúcimi vplyvmi ako napríklad ostrým a škodlivým UV lúčom. Napriek tomu, že sú pigmentové škvrny typickou vecou starších ľudí po 50, môžu sa vyskytovať aj u mladších ľudí. Rozdiel medzi pigmentovými škvrnami a pehami je, že pehy majú pravidelný tvar a majú veľkosť zvyčajne do 1cm. Pigmentové škvrny sa však začnú vyskytovať najmä na častiach tela, ktoré boli pravidelné vystavované slnečnému žiareniu. Aj z toho dôvodu by sme mali pravidelne používať opaľovacie krémy a krémy po opaľovaní.

Pigmentové škvrny však môžu vzniknúť aj z iných príčin. Častou príčinou je napríklad genetika, ktorá do veľkej miery ovplyvňuje ich tvorbu. Ďalším dôvodom môžu byť aj hormonálne zmeny, ktoré môžu byť spôsobené antikoncepciou, tehotenstvom alebo menopauzou. K zriedkavejším dôvodom však patria ale aj ochorenia či reakcia na niektoré lieky.

Napriek tomu, že pigmentové, taktiež nazývané aj ako starecké škvrny sú bežné, stále sa dá proti nim bojovať, a to nasledujúcim spôsobom.

Laser / intenzívne pulzné svetlo

Táto metóda je veľmi populárna najmä v súčasnej dobe, kedy sa laser používa v boji s kozmetickými problémami čoraz častejšie. Na druhej strane však patrí aj k najdrahším metódam. Cena za jedno ošetrenie určitej časti tela sa pohybuje v niekoľkých stovkách eur. Pulzné svetlo je oproti laseru o čosi lacnejšia.

Kolagén

K lacnejším procedúram patria kozmetické produkty, ktoré obsahujú kolagén. Ide o najdôležitejšiu bielkovinu v tele, ktorá sa taktiež nazýva aj ako bielkovina mladosti, pričom tvorí až 30% bielkovín ľudského organizmu a 70% bielkovín kože. Prípravky s kolagénom podporujú činnosť bielkovín mladosti v samotnom organizme.
Taktiež je vhodná aj prírodná kozmetika, ktorá obsahuje mandle či jogurt.