Kto je Donna Karan?

Logo DKNY

DKNY logo

DKNY je skratka označujúca Donna Karan New York. Zasväteným asi netreba vysvetľovať, čo to značí, ale pre poriadok a pre istotu: New York preto, lebo toto mesto je rodiskom tejto značky. Nuž a Donna Karan je jej zakladateľkou. Značky, nie New Yorku, samozrejme. Založila ju v roku 1989, čo síce nie je až tak dávno, ale vďaka úmyslu prezentovať sa ako značka synonymuzujúca kvalitu a luxus prostredníctvom odevov, kabeliek, doplnkov i parfumov, sa rýchlo dostala do povedomia vo svete módy a parfumov. Napokon, nie nadormu ju ešte možno poznať pod prívlastkom „srdce New Yorku“.

Kto je Donna Karan?

Donna Ivy Faske

Donna Ivy Faske

Pôvodným menom Donna Ivy Faske a s prístupom do sveta módy prakticky od narodenia. To je Donna Karan. Narodila sa 2. 10. 1948 matke, ktorá sa živila modelingom a otcovi holdujúcemu obchodu s galantériou. Toto prostredie bolo podnetom pre jej štúdium na Parsonovej škole dizajnu.

Kariéru začala v službách Anny Klein, kde tvorila športové oblečenie. Po čase, v roku 1971 sa jej dostalo povýšenia na post hlavnej dizajnérky a po Anninej smrti v roku 1974 sa stala vedúcou dizajnérkou. Spolu s Louis Dell’Olio.

Mimochodom, ak vás zaujíma, čo práve robí a na čom pracuje, kliknite si na jej blog. Vskutku čítanie plné inšpirácie.

Zrod DKNY

Nastal rok 1985. Vtom čase už bola Donna Ivy Faske vydatá za Stephana Weissa. On sa stal jej oporou pri zrode spoločnosti Donna Karan New York. Netrvalo dlho a dostalo sa jej prezývky „kráľovná siedmej avenue“. Do roku 1989 vyrábala produkty predovšetkým pre dospelú ženskú populáciu. Potom začala produkciu aj lacnejších odevov pre mladšie ženy. Práve rok 1989 je rokom, kedy jej značku poznáme pod skratkou DKNY.

Portfólio

Čím sa Donne podarilo osloviť trh, je jasné. Spojenie komfortu („pozostatok“ práce so športovým oblečením) a luxusu. Kolekcie odevov s kvalitným a štýlovým prevedením. A samozrejme rovnaké atribúty ostatného produktového portfólia – šperkov, hodiniek, kabeliek, doplnkov, parfumov a kozmetiky.

Šperky sa vyznačujú „mestským“ vzhľadom v prevedení s výraznými tvarmi. Nie sú však gýčové, sú štýlové i elegantné a najmä univerzálne.

Hodinky sa preslávili sklonom k modernite a snahe vytvoriť kvalitný imidžový produkt. Pritom sú to na prvý pohľad jednoduché dizajnové výtvory, ale s nesporným sklonom provokovať.

Parfumy DKNY sú určené predovšetkým ženám. Snáď najznámejšie sú DKNY Women, zmyselný DKNY Be Delicious či Be Delicious Night Woman. S pánskych parfumov si pripomenieme DKNY Man či Red Delicious. Tu ich zoznam samozrejme nekončí.